Το πιο γλυκό ψωμί

Με αφορμή το λαϊκό παραμύθι με τίτλο «Το πιο γλυκό ψωμί» οι μαθητές της Α Γυμνασίου επισκέφτηκαν στις 24/10/2023 το Λαογραφικό μουσείο Λιδωρικίου για να δουν από κοντά τα παραδοσιακά εργαλεία, τα οποία χρησιμοποιούνται σε όλα τα στάδια της διαδικασίας από την καλλιέργεια του σιταριού μέχρι την παρασκευή του αλευριού και το ζύμωμα του ψωμιού. Μέσα από αυτή την επίσκεψη οι μαθητές αντιλήφθηκαν τον κόπο των ανθρώπων για την παραγωγή του ψωμιού, ενός βασικού είδους διατροφής, τον οποίο άλλωστε αντανακλά και ο  συμβολικός χαρακτήρας του λαϊκού παραμυθιού. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κ.Σοφία Κλώσσα, η οποία μας έδειξε τη χρήση των εργαλείων και μας περιέγραψε όλη τη διαδικασία με βάση τα εκθέματα του Λαογραφικού μουσείου. Οι μαθητές στη συνέχεια συγκέντρωσαν συνταγές για την παραγωγή του ψωμιού και απομένει να δοκιμάσουν και οι ίδιοι να φτιάξουν «Το πιο γλυκό ψωμί».

20210927 133733 1
Previous post ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ
Next post Βγαίνοντας από το σχολειό-Ας γίνουμε για λίγο ποιητές