20230113 134948cropped

Αν έχω μία βιβλιοθήκη, μολύβι και χαρτί-Ασκήσεις δημιουργικής γραφής

Ένα πρόγραμμα που πραγματοποιήθηκε φέτος ήταν η  δημιουργία δανειστικής σχολικής βιβλιοθήκης. Με ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Αν έχω μια βιβλιοθήκη, χαρτί και μολύβι… Ταξίδι στον κόσμο της ανάγνωσης και της γραφής» οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου συμμετείχαν  στη συλλογή και καταλογογράφηση βιβλίων κυρίως λογοτεχνικών αλλά και με άλλες θεματικές όπως είναι η ιστορία, η τέχνη, η ποίηση, οι φυσικές επιστήμες κλπ. Το πρόγραμμα αυτό, έγινε σε συνεργασία με το Λύκειο Λιδωρικίου σε κοινό χώρο του σχολείου. Πολλά από τα βιβλία (περίπου 450  τίτλοι) συγκεντρώθηκαν από δωρεές φορέων (όπως Δημοτική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου, Αρχαιολογική Υπηρεσία Δελφών, Εταιρεία Ανακύκλωσης Πάτρας –Ανακυκλώνω στην Πηγή) ενώ το σχολείο μας πήρε μέρος σε κλήρωση βιβλίων για σχολεία από τους Εκδοτικούς Οίκους Μεταίχμιο και Πατάκη και εξασφάλισε βιβλία και από εκεί. Παράλληλα οι μαθητές βοήθησαν στη διαμόρφωση του χώρου. Στη συνέχεια οι μαθητές δανείστηκαν λογοτεχνικά βιβλία και τα παρουσίασαν στην τάξη ενώ με ασκήσεις δημιουργικής γραφής δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στη συγγραφή. Στο τέλος πραγματοποιήθηκε συζήτηση στις τάξεις για την εμπειρία τους από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα. Το υλικό που πραγματοποιήθηκε με τις εργασίες των  μαθητών  μπορείτε να δείτε παρακάτω!

india 11398 1 Previous post Άσκηση δημιουργικής γραφής με αφορμή το Βάνκα του Τσέχωφ
Next post ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ