«Τί ἐπαγγέλλεσθε;» Παραδοσιακά επαγγέλματα και ασχολίες του τόπου μου

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Τί παγγέλλεσθε Παραδοσιακά επαγγέλματα και ασχολίες του τόπου μου, το οποίο  εντάσσεται  στη  Θεματολογία :Πολιτισμός : «Προφορική ιστορία με έμφαση στην τοπική ιστορία» με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Καραΐνδρου Κωνσταντίνα (ΠΕ02) και συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς τον Δραχτίδη Παναγιώτη (ΠΕ03) και τον Παπαγεωργίου Παναγιώτη (ΠΕ01).Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε με την Β` τάξη Γυμνασίου (9 μαθητές) και ανήκει στο σχέδιο δράσης του ΙΕΠ : Εμπλουτισμός των μαθησιακών και κοινωνικών εμπειριών των μαθητών μέσα από επιμορφωτικά και πολιτιστικά προγράμματα και δράσεις εξωστρέφειας και στον άξονα διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση. Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε τον Μάιο σε ημερίδα που πραγματοποιήθηκε από τη Διεύθυνση της Δευτεροβάθμια Φωκίδας και στο σχολείο προς το Σύλλογο Γονέων και τους υπόλοιπους μαθητές.

Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το πρόγραμμα και στο πλαίσιο αυτό έμαθαν, ανέπτυξαν νέες δεξιότητες και πέρασαν δημιουργικά και ευχάριστα το χρόνο τους. Με το υλικό που συγκεντρώθηκε έγινε παραγωγή ενός φυλλαδίου, το οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε στον ακόλουθο σύνδεσμο:

εικόνα Viber 2022 05 05 10 32 11 782
cef2e8b066ecb58f6ccf16aaf45ce2b3
φφφ1
Previous post Βγαίνοντας από το σχολειό-Ας γίνουμε για λίγο ποιητές
Next post Δημιουργία Δικτύου σχολείων με το Γυμνάσιο Αντίκυρας