Νεφέλες

ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΔΩΡΙΚΙΟΥ ΠΑΕΙ ΘΕΑΤΡΟ-ΝΕΦΕΛΕΣ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 οι μαθητές του Ημερήσιου Γυμνάσιου Λιδωρικίου πραγματοποίησαν πολιτιστική επίσκεψη στο Θέατρο Φρύνιχος στους Δελφούς με σκοπό την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης Νεφέλες του Αριστοφάνη από τη θεατρική ομάδα «Έξοδος Αιγαίου». Πρόκειται για μια θεαματική και διδακτική κωμωδία του μεγάλου αρχαίου κωμικού προσαρμοσμένη για τους μαθητές σχολείων με τη στήριξη του Ευρωπαϊκού και Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών.

Βασικά πρόσωπα του έργου είναι ο Σωκράτης και ένας φτωχός και καταχρεωμένος πατέρας, ο Στρεψιάδης, που ψάχνει να βρει ένα καλό σχολείο για τον γιο του, ώστε αυτός αργότερα να τον βοηθήσει να ξεχρεώσει. Ο Χορός αποτελείται από τις Νεφέλες, τις ουράνιες θεές που φέρνουν τη βροχή και προκαλούν τις βροντές.

Ο Αριστοφάνης με την κωμωδία Νεφέλες μάς διδάσκει μέσα από τα κωμικά καμώματα των ηρώων και το ασταμάτητο γέλιο ότι η σωστή παιδεία είναι το θεμέλιο για μια δίκαιη κοινωνία. Μεταξύ άλλων, τα θέματα που θίγονται στο έργο είναι το χάσμα των γενεών και η διαμάχη ανάμεσα την παλαιά και τη νέα παιδαγωγική. Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι ο Αριστοφάνης θεωρούσε τις Νεφέλες ως το καλύτερο έργο του. Οι μαθητές του σχολείου απόλαυσαν ιδιαίτερα την παράσταση, γέλασαν με τα κωμικά τερτίπια των ηρώων και προβληματίστηκαν πάνω στο θέμα της εκπαίδευσης των νέων και τη αιώνια σύγκρουση που υπάρχει ανάμεσα στο παλιό και το καινούργιο.

εικόνα Viber 2024 04 18 16 21 17 882
εικόνα Viber 2024 04 18 16 21 18 777